ratusz rynek Nowy Sącz ciekawostki

Nowy Sącz – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 40 sekund/y

Nowy Sącz ciekawostki i najważniejsze informacje o Nowym Sączu

Miasto Nowy Sącz

1) Nowy Sącz, to ponad 80-tysięczne miasto w woj. małopolskim, trzecie pod względem liczby mieszkańców w województwie. To stolica Sądeczyzny.

2) Nowy Sącz leży w Kotlinie Sądeckiej, w widłach rzek: Dunajec i Kamienica Nawojowska, u podnóża Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego.

3) Nowy Sącz podzielony jest na 25 osiedli. są to: Barskie, Biegonice, Centrum, Chruślice, Dąbrówka, Falkowa, Gołąbkowice, Gorzków, Helena, Kaduk, Kilińskiego, Kochanowskiego, Millenium, Nawojowska, Piątkowa, Poręba Mała, Przetakówka, Przydworcowe, Stare Miasto, Szujskiego, Westerplatte, Wojska Polskiego, Wólki, Zabełcze, Zawada.

muzeum Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Muzeum w Nowym Sączu, w głębi wieże bazyliki

Nowy Sącz ciekawostki z historii

4) Miasto lokowane było w 1292 r. przez króla Wacława II.

5) 21 czerwca 1934 r. na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu pochowano generała Bronisława Pierackiego, ministra spraw wewnętrznych. Polskie Radio z tego wydarzenia prowadziło swoją pierwszą bezpośrednią transmisję.

Baszta Kowalska Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Zrekonstruowana Baszta Kowalska stoi obok ruin zamku

6) Za czasów Kazimierza Wielkiego w Nowym Sączu, na wzgórzu przey rzece Dunajec, w latach 1350-1360 wybudowano Zamek królewski z murami obronnymi. W 1409 r. król Władysław Jagiełło i książę litewski Witold układali tu plany wojny z zakonem krzyżackim. Zamek był zniszczony podczas potopu szwedzkiego, potem strawił go pożar. Został odbudowany w 1938 r., jdnak w 1945 r. został wysadzony w powietrze. Do dziś zachowały się fragmenty murów, a obok jest zrekonstruowana Baszta Kowalska, jedna z baszt zamku.

bazylika św. Małgorzaty Nowy Sącz ciekawostki
Bazylika św. Małgorzaty blisko rynku w Nowym Sączu

Nowy Sącz zabytki, co warto zobaczyć

7) W Nowym Sączu przy Placu Kolegiackim 1 stoi bazylika kolegiacka św. Małgorzaty. Święta Małgorzata żyła Antiochii Pizydyjskiej w IV wieku, zginęła śmiercią męczeńską. Budowę kościoła zakończono na przełomie XIII i XIV wieku. Potem był on przebudowywany, dobudowano dwie wieże (1460, 1507). Najstarszym malowidłem świątyni jest gotycka polichromia z 1360 r., znajdująca się na południowej ścianie prezbiterium.

8) Na rynku w Nowym Sączu (wytyczony w 1292 r., ma wymiary 160×120 metrów) stoi ratusz wybudowany w stylu eklektycznym (patrz foto na samej górze). Stał tu już w XV wieku, po pożarze w 1894 r. został odbudowany w 1897 r. Ma strzelistą wieżę z zegarem. Obok budynku ratusza stoi pomnik Jana Pawła II.

zamek ruiny Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Fragment ruin zamku w Nowym Sączu

9) Najbardziej reprezentacyjna ulica Nowego Sącza, to ul. Jagiellońska, którą tak nazwano w 1885 roku. Od 1910 r. w rogu kamienicy przy ul. Jagiellońskiej / Szwedzkiej na wysokości 1. piętra, znajduje się posąg króla Władysława Jagiełło. W ten sposób uczczono tu 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Niżej jest tablica pamiątkowa.

10) Gotycki dom zwany Domem Długosza (czasem też Kanonicznym) wybudowano na przełomie XV/XVI wieku. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez państwo i potem przeszedł kapitalny remont. Obecnie jest tu oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Stoi przy ul. Lwowskiej 3.

synagoga Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Dawna synagoga w Nowym Sączu

11)  W 1746 r. na miejscu starszej, drewnianej bożnicy wzniesiono murowaną synagogę. Po pożarze była przebudowana na przełomie XIX/XX wieku. W 1889 r. we wnętrzu kilka szkiców wykonał Stanisław Wyspiański. Zdewastowana podczas II wojny światowej,  przeszła  kapitalny remont. Obecnie jest tu galeria sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Budynek znajduje się przy obecnej ulicy Berka Joselewicza 12.

12) Sądecki Park Etnograficzny, to regionalny skansen w Nowym Sączu. mający powierzchnię ok. 20 hektarów. Jest tu kilkadziesiąt budynków – zagrody chłopskie, dwór szlachecki, cerkiew greckokatolicka i inne.

drewniany kościół św Heleny Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Drewniany kościół św Heleny stoi na cmentarzu w Nowym Sączu

13) Na cmentarzu stoi drewniany kościół św. Heleny, wybudowany w 1686 roku. Do budowy prawdopodobnie wykorzystano materiały z poprzedniej świątyni z 1608 r., zniszczonej podczas potopu szwedzkiego. We wnętrzu znajduje się renesansowo-barokowy ołtarz główny oraz kilka obrazów olejnych z XVII i XVIII wieku.

Dom Tymowskiego rynek Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Dom Tymowskiego stoi przy nowosądeckim rynku

14) Jedna z kamienic przy nowosądeckim rynku, to Dom Jerzego Tymowskiego czyli kamienica mieszczańska z XVII wieku. Była wielokrotnie przebudowywana, lecz zachowały się jej dawne fragmenty, np. kamienna nadproże portalu z inicjałami: G.T. – AD 1608.

Kamienica Lubomirskich Nowy Sącz ciekawostki zabytki
Kamienica Lubomirskich. Nowy Sącz ciekawostki

15) Kamienica Lubomirskich zbudowana w XVII wieku, zwana była “obejściem marszałkowskim Lubomirskich”. Była niszczona podczas pożarów, w 1945 r. została poważnie uszkodzona. Po remoncie i rozbudowie (1965-70) pełni funkcję Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego.

16) Miasteczko galicyjskie, to fragmenty zabudowy małomiasteczkowej z końca XIX wieku. Odtworzono tu domy mieszczańskie, dwór szlachecki, ratusz. Znajduje się przy ul. Lwowskiej 226.

Nowy Sącz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bielsko-Biała
> Wisła
> Sosnowiec

ciąża kalkulator ciąży termin porodu Poprzedni post Czym jest kalkulator ciąży?
I wojna światowa ciekawostki Następny post Ciekawostki historyczne