Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć w Pruszkowie zdjęcia

Pruszków – 20 ciekawostek

Czas czytania:5 minut/y, 4 sekund/y

Miasto Pruszków ciekawostki i najważniejsze informacje o podwarszawskim Pruszkowie. Historia, zabytki, muzea, parki Pruszkowa, sport w Pruszkowie

Pruszków – informacje

1) Pruszków, to ponad 60-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, nad rzeką Utratą. Jest tu siedziba powiatu pruszkowskiego. Pruszków wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Z Pruszkowa do Warszawy jest kilkanaście kilometrów.

2) Tworki, to obecnie dzielnica Pruszkowa. Wieś istniała już w XVI wieku. W latach 1888-1892 r. wybudowano tu szpital dla psychicznie chorych. Z 57 ha jego powierzchni ok. 23 ha zajmuje park. Są tu budynki szpitalne, kościół (piszemy o nim niżej) i Dworek nad Utratą zbudowany w 1929 r. Początkowo był to tzw. Dom Rozrywki dla pracowników i pensjonariuszy, po wojnie nazwano go Domem Pacjenta.

Tworki Dworek Nad Utratą Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Tworki, dzielnica Pruszkowa. Dworek Nad Utratą, na terenie szpitala psychiatrycznego

Pruszków ciekawostki z historii

3) W rękopisie z 1414 r. wymieniono wieś de Praskow. Pruskowo w 1580 r. było wsią. Prawa miejskie Pruszków uzyskał w 1916 roku.

4) Stację kolejową otwarto w Pruszkowie w 1845 roku. W 2018 r. zakończono remont budynku dworca, który stoi przy ul. Sienkiewicza.

dworzec kolejowy Sienkiewicza Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Pruszków. Dworzec kolejowy przy ul. Sienkiewicza

5) Między 12 a 14 października 1914 r. wojska niemieckie i rosyjskie stoczyły bitwę o Pruszków. Zginęło wielu mieszkańców, a zabudowa miasta poważnie ucierpiała.

6) Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ok. 1500 Żydów czyli niemal całą żydowską ludność Pruszkowa.

Pałacyk Sokoła Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Pałacyk Sokoła, Pruszków

Zabytki Pruszkowa

7) Neorenesansowy Pałacyk Sokoła (ul. T.Kościuszki 41) zbudował w 1876 roku Ignacy Więckowski, właściciel wytwórni wafli. Po I wojnie światowej, mieściło się tu Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” (stąd nazwa pałacu). We wrześniu 1939 r. był tu szpital dla polskich żołnierzy. Na wieży pałacowej jest zamontowany zegar z 1974 roku. Obecnie mieści się w nim Młodzieżowy Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.

kościół św. Kazimierza Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Pruszków, fasada kościoła św. Kazimierza

8) Neoromańsko-gotycki Kościół św. Kazimierza (Pruszków, ul. Kraszewskiego 23) zbudowano w latach 1907-1938.

9) Neogotycki Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny stoi w dzielnicy Żbikowo, przy ul. 3 Maja. Zbudowano go w latach 1906-1914, na fundamentach kościoła z XV wieku.

kościół Niepokalanego Poczęcia Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Niepokalanego Poczęcia, Pruszków

10) Kościół Przemienienia Pańskiego znajduje się na terenie kompleksu szpitala psychiatrycznego w Tworkach, dzielnicy Pruszkowa, przy ul. Partyzantów. Swój ciekawy kształt architektoniczny zawdzięcza temu, że początkowo była to cerkiew pw św. Aleksego, wzniesiona w pierwszych latach XX wieku. Zbudowano ją dla rosyjskich pracowników placówki. Gdy w 1915 r. Rosjanie opuścili Królestwo Polskie, cerkiew przestała pełnić swe funkcje i stała opuszczona. Po przejęciu w 1928 r. przez Kościół katolicki, od 1930 r. jest świątynią rzymskokatolicką. Wyposażono ją w sprzęty przeniesione z kaplicy katolickiej istniejącej od początku istnienia szpitala, w jego centralnej części. Zachowano do dziś pierwotne freski i posadzkę.

Tworki kościół Przemienienia Pańskiego Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Tworki. Kościół Przemienienia Pańskiego, dawna cerkiew

11) Wieża ciśnień (ul. Waryńskiego 760) znajduje się w pobliżu dworca kolejowego w Pruszkowie. Zbudowano ją w latach 40. XX wieku. Ma 28,7 m wysokości i pełniła swe funkcje do 2001 roku. Zbiornik z woda znajdował się 17 metrów pod ziemią.

Wieża ciśnień Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Wieża ciśnień, zdjęcie z terenu dworca kolejowego w Pruszkowie

Muzea Pruszkowa

12) Od 1975 r. istnieje Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Stefana Woydy (1938-2006) – założyciela muzeum. Mieści się na pl. Jana Pawła II 2, w wyremontowanym pałacu Potulickich.

13) Muzeum Dulag 121 utworzono w 2010 r. Dokumentuje historię niemieckiego obozu przejściowego w Pruszkowie i losu mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta podczas i zaraz po powstaniu w 1944 roku. Adres: Pruszków, ul. 3 Maja 8a.

fontanna Mali Muzykanci Park Mickiewicza Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna Mali Muzykanci. Park Mickiewicza, to w upalne dni miejsce zabaw dla dzieci

Parki Pruszkowa

14) W centrum Pruszkowa zlokalizowany jest Park Kościuszki (Park Sokoła) o powierzchni 4,26 ha. Prowadzi do niego 10 wejść. Jest część zabytkowa parku i współczesna, a park przebudowano na początku XX wieku. W parku stoi (wspomniany już) Pałacyk Sokoła, jest tu fontanna “Mali Muzykanci”, plac zabaw dla dzieci, od niedawna także Pruszkowska Tężnia z wodą solankową z miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka.

Pruszkowska Tężnia Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Pruszkowska Tężnia. Pruszków, Park Kościuszki

15) W śródmieściu Pruszkowa znajduje się Park Potulickich. Ma powierzchnię 23,25 ha, z czego 8,5 ha zajmują zbiorniki wodne na jego terenie. Park został założony w 1860 r. i znajduje się w rejestrze zabytków. Stworzono go dla hrabiego Antoniego Potulickiego, jako otoczenie klasycystycznego Pałacyku Potulickich, zbudowanego ok. 1860 roku. Przed pałacem w 1979 ustawiono rzeźbę “Narodziny Narcyza”.

Na wyspie znajdującej się na największym stawie, stoi podświetlana w nocy Najświętszej Marii Panny. Od 2010 r. w pobliżu uruchomiono fontannę. W okresie wakacyjnym można tu popływać na wypożyczonych kajakach.

Na obrzeżach parku przepływa rzeka Utrata, a obok niego stoją obiekty stadionu Znicza Pruszków.

Park Potulickich Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Park Potulickich, miejsce wypoczynku mieszkańców Pruszkowa

16) Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze, to park miejski w Pruszkowie, o powierzchni 9,8 ha. Nazywany jest Glinkami Hosera, gdyż rodzina Hoserów kupiła te tereny w drugiej połowie XIX wieku. W zbiorniku wodnym który jest w parku, wędkarze łowią ryby.

tor kolarski Arena Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Jedyny tor kolarski w Polsce. Arena Pruszków

Sport w Pruszkowie

17) Arena Pruszków, to jedyny w Polsce kryty tor kolarski. Ma 250 m długości. Hala może pomieścić 1800 widzów, do tego jest możliwość dostawienia 1500 kolejnych miejsc. Obiekt otwarto w 2009 r. i znajduje się w Pruszkowie przy ul. Andrzeja 1.

W 2019 r. odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym. Odbywały się tu również inne imprezy tego typu orz wydarzenia widowiskowo-sportowe i komercyjne.

Trenuje tu Kadra Narodowa w kolarstwie torowym, ma tu siedzibę Polski Związek Kolarski. W sąsiedztwie są hotele i parkingi.

stadion Znicz Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Trybuny i płyta stadionu Znicza Pruszków. Tu w młodości grał Robert Lewandowski

18) Klub sportowy Znicz Pruszków założono w 1923 roku. Piłkarze Znicza mecze rozgrywają na Stadionie Piłkarskim MZOS Znicz (ul. Bohaterów Warszawy 4). Obiekt otwarto w 2006 r., jest na nim 2 tys. miejsc siedzących. Znicz był pierwszym profesjonalnym klubem piłkarskim, w którym karierę sportową rozpoczynał Robert Lewandowski.

kościół św. Józefa Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki
Pruszków, Osiedle Staszica. Kościół św. Józefa, z prawej ujęcie wody oligoceńskiej

Pruszków – kolejne ciekawostki

19) Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP stoi na Osiedlu Staszica, przy ul. Helenowskiej 2. Został otwarty w 1986 r. Obok kościoła stoi budynek z ujęciem wody oligoceńskiej.

20) Żbików, to najstarsza część Pruszkowa. Wieś istniała już w XVI wieku.

Pruszków ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Legionowo
> Radzymin
> Serock

Albania ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Ciekawostki o Albanii
Białe Klify Rugia wyspa ciekawostki atrakcje Niemcy Następny post Wyspa Rugia – ciekawostki