Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: piątek, 20. października 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Z czego zrobiona jest kukła Marzanny, jak ją niegdyś zwano i co symbolizuje? Obyczaj topienia Marzanny - informacje, historia, przesądy i ciekawostki. Także informacje związane z pierwszym dniem wiosny.
21 marca - pierwszy dzień wiosny Topienie Marzanny Dzień wagarowicza

Wiosna
• Kalendarzowa (astronomiczna) wiosna co roku rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. W naszej szerokości geograficznej o tej porze roku przyroda budzi z zimowego snu. Zielenią się trawniki, kiełkują kwiaty i pąki na gałęziach drzew, jest coraz cieplej. To także czas zasiewów i oczekiwania na plony. Ludzie wierzyli, że obrzęd topienia Marzanny może to przyśpieszyć, ma też symbolizować dostatek w nadchodzącym roku.

Kiedy topiona jest Marzanna?
• Jednym ze staropolskich zwyczajów (opisanych już w XV wieku), jest zwyczaj (obrzęd) Topienia Marzanny. Obecnie ma on miejsce 21 marca czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wcześniej miał on miejsce w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Białą, Czarną albo Smiertną.

Wygląd Marzanny
• Marzannę zwykle wykonaną z wiechcia słomy, grochowin lub konopi, które symbolizowały śmierć i bezruch. Czasem też gałęzi lub gałganków (szmatek). Ubrana jest w białą suknię. Przyozdabia się ją wstążkami, koralikami i kwiatami. Kukłę Marzanny podpala się, a następnie wrzuca się do pobliskiej rzeki (ewentualnie do jeziora czy innego akwenu wodnego), co ma symbolizować koniec zimy i początek wiosny.

Inne określenia Marzanny
• Kukle Marzanny nadawano wiele określeń: Morena, Marzanik (od słów: "mor", "mara", "zmora"), Śmierztecka, Śmiertka, Śmiercicha, nawet Śmierć. Marzanna to uosobienie zimy oraz śmierci. Wyprowadzenie jej po za zabudowania wsi i spalenie lub zatopienie miało przywołać wiosnę.

Topienie Marzanny obecnie
• W kolejnych stuleciach obrzęd topienia Marzanny nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Obecnie to głównie zabawa dla dzieci i młodzieży. Jest to świetna okazja do wyjścia ze szkoły (przepadają lekcje!). Często także jest pretekstem do wagarowania bez zgody nauczycieli, którzy zwykle wagarowanie w dniu 21 marca traktują z większym pobłażaniem niż wagary w inne dni roku szkolnego.

2013 - Międzynarodowy Rok Wieżowców Partii Dobrego Humoru :-)


Ciekawostki - Marzanna

• Nieco podobny charakter do obrzędu topienia Marzanny, ma chrześcijański zwyczaj święcenia palm wielkanocnych, które miały być zwiastunami wiosny i urodzaju. Wykonywano je zazwyczaj z ziół, aby po poświęceniu w Niedzielę Palmową, robić z nich wywar dla cielnych krów, który miał je uchronić przed chorobami i zapewnić wydajność.

• Jan Długosz nazwał pozbywanie się słomianej maszkary "obyczajem starodawnym", łącząc go z niszczeniem pogańskich bożków w czasie Mieszka I. Inni historycy uważali, że obrzęd ten miał chronić przed morowym powietrzem, czyli zarazą nękającą Europę. Niekiedy wskazywano na związek z tradycjami antycznego Rzymu.

• Przesąd: nie wolno dotykać pływającej w wodzie kukły (Marzanny), bo uschnie wtedy ręka; należy jak najszybciej odejść nie oglądając się za siebie, bo można się rozchorować. Trzeba też uważać, by się nie potknąć i nie upaść, bo to oznacza śmierć w ciągu najbliższego roku.

• Na Śląsku kukłę Marzanny odziewano w paradny strój weselny, a na głowę wkładano jej wianek. Obnoszono ją po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po polach.

Ciekawostki - pierwszy dzień wiosny
• U Czechów, na Morawach, w Wielkorusi i Białorusi pierwszy dzień wiosny rozpoczynał się 25 kwietnia i był związany z kultem Świętego Jerzego. Ponieważ był on ulubioną postacią ludu, jego kult od V wieku zaczęto wiązać z dniem 23 kwietnia.

• 25 marca w Polsce obchodzono Święto Matki Boskiej Roztwornej. Wierzono, że tego dnia otwiera się ziemia, by przyjąć pierwsze ziarna i rodzić nowe życie. Od rana przy zasłanym białym obrusem stole, spożywano biały chleb z solą i odmawiano modlitwy. Gospodarz brał obraz świętego Jerzego i wraz w całą rodziną odwiedzał swój inwentarz, aby zapewnić płodność i urodzaj na najbliższy rok.

• W niektórych regionach Polski rozwiązywano snopki w stodołach, aby szczęście i dobrobyt gościł w ich domach. Wierzono, że tego dnia płazy i gady opuszczają swe podziemne kryjówki, a robaki rozpoczynają swoje podziemne życie, by uszlachetniać glebę.

Zobacz też:
Prima a prilis * ŚmiechPrima aprilis * Rysunek satyryczny

   
   


Wydrukuj stronę       Wyślij stronę znajomemu
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy
 

Dzień Dobry Humor
Ha-hasła - 142
• Wierności i przebaczenia ucz się od psa.

• Tylko pierwotny strój Ewy nigdy nie wyjdzie z mody.

• Wypuścić mrówki z ogrodów...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Gurugram, Haryan, Indie – Wesoły Wieżowiec
Wolność nagrodzona w Warszawie
Wystawa i nagrody w Żyrardowie
Stolem 2017 - regulamin konkursu
Jezioro Prashar
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Jeszcze, jeszcze! Wkrótce wybory Pyszne mleczko
Kanał w Wenecji Różowy nosek
 Losowe filmy
Zamach na prezydenta
Ślimak morderca
Lubisz czytać książki?
Siostra Eustacha
Szalony pilot
Fajny brzuchomówca
Śmieszne wypadki
UFO w Moskwie
 Losowe dowcipy
Utopił się w kadzi z piwem
Zjeżdżaj pan, tu jest Sejm
Jasio w przedszkolu
Klucz lecących pedałów
Długie, owłosione
Skandaliczne historyjki
 Podróże po świecie
Ciekawostki ze świata (14)
Wielki Sfinks - Giza, Egipt
Wyspa Gozo, Malta
Wielkie jajo w centrum Albany, USA
Błękitny Meczet w Stambule
Uśmiechnięty Wieżowiec odwiedził Saloniki w Grecji
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila