Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: sobota, 27. maja 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.
 
Dobry Humor

Dobry Humor zakończył działalność w 2012 roku. Był najdłużej ukazującym się czasopismem humorystycznym w Polsce, a jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie polskie czasopisma humorystyczne i satyryczne, był trzecim (po Szpilkach i Karuzeli) najdłużej ukazującym się czasopismem tego typu w naszym kraju. W najlepszym okresie (połowa lat
90-ych) nakład przekroczył 200 tys. egzemplarzy.

Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1991, ostatnim numerem był nr 1 z 2012 roku i był to 213. numer. Dobry Humor ukazywał się nieprzerwanie przez 21 lat; do września 2008 jako miesięcznik, później jako dwumiesięcznik. Przez cały ten czas wydawcą było Wydawnictwo Superpress (początkowo z siedzibą w Lubinie, po kilku latach z siedzibą w Warszawie).

Redakcja przez cały czas utrzymywała bliski kontakt z czytelnikami, zachęcając ich do aktywności. Wielu z nich uczestniczyło w dużej liczbie organizowanych przez redakcję konkursów,
nadsyłało swoje rysunki (i inne materiały) do publikacji, w pewnym momencie istniało ok. 20 fanklubów w różnych miastach Polski. Niektórzy czytelnicy korzystali też ze sprzedaży wysyłkowej gadżetów (gazetki, koszulki, kubki, itp).

Zanim ukazał się pierwszy numer, Szczepan Sadurski zabrał z wielu źródeł ponad tysiąc dowcipów, podzielonych na kategorie. Były to dowcipy pochodzące z różnych źródeł - zasłyszane lub spisane z prywatnych lub ogólnodostępnych źródeł i zostały na nowo zredagowane. Komputerów osobistych jeszcze nie było, więc początkowo dowcipy były spisywane ręcznie na kartkach i na maszynie do pisania (czy ktoś jeszcze pamięta to urządzenie?)

Od początku pomysł był taki, że każdy numer poświęcony jest jednemu tematowi, a dowcipy są zilustrowane rysunkami korespondującymi z tematem każdego numeru. Początkowo były to rysunki Sadurskiego, później także innych rysowników.

Propozycji tytułu było wiele. Po ich przeanalizowaniu, w 1991 r. Sadurski postanowił wybrać jedną: Dobry Humor. Niedługo potem tytuł ten został zarejestrowany w rejestrze tytułów prasowych, prowadzonym przez sąd w Warszawie.

Kilka okładek Dobrego Humoru (lata 90. XX wieku)

W Dobrym Humorze ukazało się wiele tysięcy dowcipów i rysunków. Także komiksy, wesołe teksty i inne - stałe lub mniej stałe rubryki. Łączny nakład DH nigdy nie został policzony, było tego ileś tam milionów egzemplarzy.

Gdy w Polsce pojawił się Internet, wiele dowcipów z Dobrego Humoru opublikowano na stronach internetowych, bez zgody wydawnictwa. Część z nich znajduje się w Internecie do tej pory i są one przepisane słowo w słowo, a nawet w takiej kolejności, jak były drukowane. 


Od września 2008 r., po siedemnastu latach istnienia i dwustu numerach, Dobry Humor stał się dwumiesięcznikiem z większą liczbą stron.

• • 
O tym, co Dobry Humor ciekawego drukował i jaki to miało oddźwięk wśród czytelników, nie sposób napisać w kilku zdaniach. Poniżej kilka przykładów.

W "DH" przez dłuższy czas ukazywała się rubryka "Reklamy TV na wesoło". Były tam dowcipy słowne, rysunki, czasem też fraszki. Rubryka przez kilka lat cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a dowcipy z "DH" cytowano w wielu gazetach, często bez podania źródła.

Z "DH" pochodzi określenie "dowcipy o kwadratowych zającach" (synonim dowcipów abstrakcyjnych). To z tego powiedzenia wzięły się później
kwadratowe zające - charakterystyczne postacie, które trafiły do jednego z cyklicznych pasków komiksowych Sadurskiego. 

W 1997 roku ukazały się w "DH" dowcipy o Murzynach". Wkrótce potem "DH" został podany do sądu przez obrażonego Afrykańczyka, który zażądał 100.000 zł odszkodowania. Była to (prawdopodobnie) pierwsza na świecie sprawa sądowa, której bohaterem były... dowcipy. Relacje i komentarze związane z tym głośnym procesem sądowym ukazywały się w wielu gazetach, rozgłośniach i stacjach telewizyjnych oraz w Internecie. Pod koniec 2001 roku Sąd Najwyższy zgodził się z sądami wcześniejszych instancji i sprawę definitywnie wygraliśmy. Teraz już wszyscy wiedzą, że bohaterowie dowcipów, nawet jeśli się o coś obrażą, nie mają szans w sądach. Więcej na ten temat

Inne ciekawostki
"DH" tylko 6 razy ukazał się w innym formacie. Dwa razy większy (format B-5) był w n-rach: 6/92 oraz od 9/92 do 1/93. 

Początkowo "DH" był 1-kolorowy (pierwszych 5 numerów), potem 2-kolorowy (do n-ru 8/92), a od n-ru 9/92 do tej pory jest cały kolorowy. 

Rubryka Dowcip Miesiąca ukazywała się od n-ru 6/92, czyli od czasu, gdy w "DH" zaczęły się ukazywać nie tylko dowcipy na tytułowy temat numeru, ale i inne rubryki. Później nazwa tej rubryki stałą się nazwą jednego z czasopism Superpressu. 

Tylko 1 raz w "DH" ukazały się dowcipy dla dorosłych (nr 11/92). Później takie dowcipy Superpress publikował tylko w "103 ND".

Obecny format i liczba stron "DH" nie zmieniły się od n-ru 2/93.

Zanim ukazał się pierwszy numer "DH", ukazała się pierwsza publikacja wydawnictwa: książeczka z rysunkami Sadurskiego pt. "Speedway na wesoło".

Od nazwy czasopisma wywodzą się także: Twój Dobry Humor (jedno z czasopism Superpressu), Biblioteka Dobrego Humoru - 333 Najlepsze Dowcipy (książkowa seria z dowcipami Wydawnictwa Superpress), a nawet... Partia Dobrego Humoru (ang. Good Humor Party) - międzynarodowa, nieformalna organizacja kierowana przez Szczepana Sadurskiego, powstała w 2001 r., której składka członkowska wynosi... 3 uśmiechy dziennie (jej legitymacje otrzymało 4 tys. osób w wielu krajach). Na początku XXI wieku w ponad 20 lokalnych rozgłośniach radiowych, co tydzień była emitowana audycja radiowa Twój Dobry humor. Przez kilka lat istniał także e-tygodnik Dobre Humor, wysyłany bezpłatnie Internetem (zapisało się na niego ponad 40 tys. osób).

Po zakończeniu kierowania wydawnictwem i redagowania czasopism, Szczepan Sadurski kontynuuje wykonywanie swego zawodu, z którego zasłynął w latach 80-ych, kiedy to publikował rysunki w Szpilkach i innych tytułach prasowych. Tworzy rysunki satyryczne i karykatury - dla mediów, agencji reklamowych, osób prywatnych. Publikuje w Polsce i w innych krajach w Europie i USA, komentuje w mediach (m.in. telewizja) różne informacje, oczywiście w sposób satyryczny. Jego rysunki prezentowane są na indywidualnych wystawach (m.in. Nowy Jork, Barcelona, Wilno, Kapsztad), jest zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów rysowanej satyry (m.n. Szwecja, Turcja), i jako specjalny gość festiwali karykatury (m.in. Francja, Armenia). Tworzy też karykatury na żywo, podczas zamkniętych imprez firmowych (w całej Polsce, czasem też za granicą).

Po zakończeniu wydawania Dobrego Humoru, przez ok. rok Superpress wydawał jeszcze "Super Dowcipy". Potem zakończył działalność wydawniczą, skupiając się na innej działalności biznesowej, o podobnym profilu.

 15-lecie Dobrego Humoru - wspomnienia czytelników

 Początki Dobrego Humoru - tekst w języku czeskim

E-tygodnik Dobry Humor - elektroniczny, młodszy brat miesięcznika Dobry Humor


Najnowsza książka z rysunkami Szczepana Sadurskiego, rok 2014

Wydanie podobnej książki, o charakterze reklamowym, firmy mogą obecnie zamówić - tu informacja

   
   


Wydrukuj stronę       Wyślij stronę znajomemu
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy
 

Dzień Dobry Humor
Lekarz i baba
Lekarza mówi do baby:
- Życia zostało pani jeszcze 10...
- Ale czego? Lat? miesięcy?...
- 9, 8, 7......
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
Konkurs rysunku satyrycznego w Kolumbii
Starożytni astronauci - konkurs
Komiksowa wystawa w Wałbrzychu
Konkurs - Manufaktura Satyry 2017
Cztery pory karykatury 2017
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Jerzy Maksymiuk - sobowtór Kąpiel z przyjacielem Skąd się biorą ryby?
Z okazji EURO 2012 Przepisy i rozsądek
 Losowe filmy
Maluszki na gitarach
Snooker trick
Macanki na meczu
Czołowe zderzenie
Lip dub - I Gotta Feeling
Najgłupszy bramkarz świata
Hong Kong
Zwymiotowała
 Losowe dowcipy
Dresiarz kupuje książkę
Podróż ślimaka dookoła Ziemi
Gruzińskie wino najstarsze?
Kampania prezydencka w USA
Neznáš nějakého dobrého lékaře?"
Máš rád blbý ženský?
 Podróże po świecie
Lake Mohawk, New Jersey
Najpopularniejsze trasy lotnicze 2012 roku
Ciekawostki ze świata (12)
Akwedukt de los Milagros w Merida, Hiszpania
Wielki Pałac Królewski, Bangkok
Honduras, miasteczko Banos
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila