Egipt ciekawostki Kair

Kair, Egipt i hieroglify

Czas czytania:4 minut/y, 11 sekund/y

Kair Ciekawostki o Kairze. Wycieczka do Kairu, stolicy Egiptu. Wakacje w Egipcie

Z wizytą w Kairze

Odwiedzamy Gizę, miasto gdzie znajdują się najsłynniejsze piramidy oraz Sfinks egipski

Po przejechaniu przez (jak zwykle zakorkowany) wielomilionowy Kair, autokar wreszcie powoli dociera na parking, w bliskiej okolicy piramid. Niektórzy nie mogą się doczekać i jeszcze zanim autobus zaparkuje, powstają pierwsze zdjęcia, zza szyb. Jest środek lata, więc z nieba leje się niemiłosierny żar. Ale przecież to niemożliwe, aby być w Kairze i na własne oczy nie zobaczyć z bliska słynnych piramid. Butelka wody do torby (na pewno się przyda), czapka z daszkiem na głowę i wychodzimy z autokaru w egipski ukrop.

Nie wiem jak jest teraz, ale szczególnie zapamiętałem dwie rzeczy. Kilkoro małych, bosych dzieci, które zarówno wyciągniętą do turystów rączką, jak i wyrazem twarzy oraz oczu, dawały do zrozumienia, że nie odejdą, dopóki nie dostaną pieniędzy. Na pewno będą robić to samo, gdy zauważą turystów wychodzących z kolejnego autokaru. Druga rzecz, to panowie ubrani na biało, trzymający na uwięzi wielbłądy i zachęcający aby na nie wsiąść. Oczywiście nie za darmo. Dowcip mówi, że przejechanie się wielbłądem nic nie kosztuje. Trzeba dopiero zapłacić, gdy chcesz zsiąść z wielbłąda na ziemię; a z tej wysokości samemu lepiej tego nie robić. Podobno zdarzały się niemiłe sytuacje z tym związane, ale skoro są panowie z wielbłądami – na pewno są też turyści zainteresowani przejażdżką na wielbłądzie. Są też panowie sprzedający „z ręki” pamiątki, głównie pocztówki.

Egipt ciekawostki Kair
Na ulicy. Kair ciekawostki

Metrowe (a może większe) bloki, z których zrobione są dwie piramidy: Cheopsa i Chefrena, robią wrażenie dopiero wtedy, gdy się do nich podchodzi. Widoki sprawiają, że turyści pstrykają zdjęcia. Na pewno zostanie sporo udanych ujęć.

Za wzgórza widać bloki Kairu, bo miasto wgryza się coraz bliżej grobowców faraonów. Gdy spoglądamy w drugą stronę – piasek, niczym na pustyni. Dopiero w oddali widać jakieś zabudowania i zieleń. Potem idziemy kilkaset metrów w stronę Sfinksa.

Pełni wrażeń, spoceni i z pustymi butelkami po wodzie, wreszcie wsiadamy do klimatyzowanego autokaru. Po kilku minutach wchodzimy do restauracji. Spoglądając na pobliskie czubki piramid znajdujących się za oknami, zjadamy egipski obiad…

Egipt ciekawostki Kair
Kair, jeden z nowoczesnych meczetów. Egipt ciekawostki

Kair ciekawostki

Położony na 214 kilometrach kwadratowych Egipt, jest największym miastem Egiptu i jedną z największych metropolii świata.

Wielki Kair czyli zespół miejski zamieszkuje ponad 17 milionów, a sam Kair ok. 7 milionów mieszkańców. Nie są to pełne statystyki, więc najprawdopodobniej jest ich jeszcze więcej. Miasto podzielone jest na 14 dzielnic i składa się z z dwóch miejskich guberni: Kairu i Gizy. Położony nad rzeką Nil Kair, nazywany „Miastem tysiąca minaretów”, „Matką Świata” oraz „Wielkim Mango”, jest największym ośrodkiem świata islamskiego.

Ciekawostka: w Kairze jeździ metro. Jest to jedyne metro na kontynencie afrykańskim. Niektóre, specjalnie oznaczone wagony, są przeznaczone tylko dla kobiet.

Kair. Co to jest Miasto Umarłych?

Jedna z dzielnic Kairu nazywa się Miasto Umarłych. Nazwa nie jest przypadkowa. Jest tu dawny cmentarz o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych, a na którym żyje ponad 3 miliony biednych ludzi.

W XIX w. na cmentarzu mieszkali jedynie ludzie odpowiedzialni za pielęgnowanie grobowców. Obyczaj dbania o miejsca pochówku znany jest od czasów faraonów. Cmentarzysko z czasem stało się schronieniem dla bezdomnych i przestępców, ale szybko wzrastała liczba osób które tu mieszkały. Niektórzy pozbywali się ciał zmarłych, zdobywając miejsce do zamieszkania.

Podobno płyty nagrobkowe wciąż służą tu za łóżka bądź stoły. Na cmentarzu są szkoły i meczety, są warsztaty rzemieślnicze, po cmentarnych alejkach biegają dzieci, kursują nawet autobusy. Nie jest zbyty bezpiecznie, więc turyści wolą omijać to miejsce.

Hieroglify egipskie czyli pismo obrazkowe

• Hieroglify, to w języku starogreckim „święte znaki”. To jeden z najstarszych systemów pisma stworzonych przez człowieka. Mieszkańcy delty Nilu zapisywali na drewnianych tabliczkach symbole graficzne ponad 5200 lat temu.

• Z czasem pismo hieroglifów rozrastało się i zawierało niemal 6 tysięcy znaków. Na co dzień używano jednak ok. siedmiuset znaków.

• Starożytni Grecy nie umieli rozczytać hieroglifów. Nie wiedzieli, że znaki Egipcjan są pismem.

• Hieroglify czyli pismo hieroglificzne, którym posługiwali się starożytni Egipcjanie, po wiekach zostało odczytane dopiero w 1822 roku, przez francuskiego badacza Jeana-François Champolliona.

Egipt ciekawostki Kair hieroglify egipskie

Starożytne hieroglify egipskie. Egipt ciekawostki

Egipt żyje z turystyki

Co roku do Egiptu przybywają miliony turystów ze świata, zostawiając tu miliardy dolarów. Egipt najczęściej odwiedzają turyści z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz z Polski.

Turyści najchętniej odwiedzają Kair i Gizę (wiadomo, piramidy i Sfinks), a także Aleksandrię i Luksor. Ale najchętniej wypoczywają w kurortach, korzystając ze słonecznej pogody w okresie letnim. Najpopularniejszy kurort, to położony na południowym krańcu Półwyspu Synaj, Szarm el-Szejk. Bardzo popularna jest też Hurghada. Na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego znajdują się Safadża, Al-Kusajma, Marsa Alam i Bir Szalatin. Inne egipskie miejscowości letniskowe, to m.in. Dahab, Nuwajba i Taba.

Na koniec dwie ciekawostki o Egipcie

• Grudzień 2013. W Egipcie po 112. latach spadł śnieg.
Prezerwatywy Ramzes zostały nazwane na cześć egipskiego faraona. Był on ojcem 160. dzieci.

Kair ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piramidy egipskie ciekawostki
> Wielki Sfinks egipski
> Oman ciekawostki

Indepenzia Montevideo ciekawostki Urugwaj Poprzedni post Montevideo, stolica Urugwaju. Ciekawostki
Stefan Żeromski ciekawostki krótka biografia Następny post Pisarz Stefan Żeromski – krótka biografia, humor