miasto Katowice ciekawostki atrakcje zabytki

27 ciekawostek o Katowicach

Czas czytania:4 minut/y, 25 sekund/y

Katowice ciekawostki i najważniejsze informacje o Katowicach. Historia, osiedla, co warto zobaczyć

Katowice – informacje

1) Katowice, to stolica województwa śląskiego. W mieście mieszka ok. 300 tys. ludzi.

2) Najbliższe miasta? Na północy od Katowic są: Chorzów, Siemianowice Śląskie i Czeladź, na wschodzie: Sosnowiec i Mysłowice, na południu: Tychy i Lędziny, a na zachodzie Mikołów i Ruda Śląska.

3) Katowice są podzielone na 22 części. To głównie dawne osady, który weszły w skład miasta.

  • Dzielnice śródmiejskie: Os. Paderewskiego – Muchowiec, Koszutka, Bogucice, Śródmieście.
  • Dzielnice północne: Załęże, Os. Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec.
  • Dzielnice zachodnie: Załęska Hałda-Brynów, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki.
    Dzielnice wschodnie: Zawodzie, Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec, Janów-Nikiszowiec, Giszowiec.
    Dzielnice południowe: Murcki, Piotrowice-Ochojec, Zarzecze, Kostuchna, Podlesie.
Galeria Katowicka Katowice stadion ciekawostki atrakcje zabytki
Galeria Katowicka w centrum Katowic

Katowice ciekawostki z historii

4) Osadę założono w XVI wieku, a w 1865 r. Katowice otrzymały prawa miejskie. To wtedy miał tu miejsce szybki rozwój przemysłu, a do Katowic doprowadzono linię kolejową.

5) Między 1953 a 1956 r. miasto nazywało się Stalinogród, dla uczczenia Józefa Stalina (1878-1953), rosyjskiego dyktatora. Formalnie z propozycją zmiany nazwy wystąpił Gustaw Morcinek (1891-1963) – pisarz i polityk.

6) Między 1922 a 1939 rokiem liczba mieszkańców Katowic zwiększyła się z 56 tys. do 135 tys. Przed II wojną światową w Katowicach działały 53 banki.

7) Na początku stanu wojennego, 16 grudnia 1981 r. oddziały ZOMO pacyfikowały strajk górników w Kopalni Wujek. Od kul zginęło 9. górników.

8) 20 czerwca 1983 r. Katowice odwiedził papież Jan Paweł II, Odprawił Mszę św. na lotnisku w Muchowcu, w której uczestniczyło 1,5 mln ludzi.

bazylika Katowice ciekawostki atrakcje zabytki
Katowice ciekawostki: bazylika o zmierzchu

Co ciekawego w Katowicach – zabytki, muzea, pomniki

9) Najstarszym budynkiem Katowic jest drewniany kościół św. Michała Archanioła, znajdujący się w Parku Kościuszki w Brynowie. Świątynię wzniesiono w 1510 roku.

10) Nikiszowiec, to część dzielnicy Janów-Nikiszowiec. Na początku XX wieku zbudowano tu osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”. Składało się z budynków, które nazywano familokami (od niemieckiego Familien-Block – rodzinny blok). Podobne osiedla budowano wtedy także w innych miastach Zagłębia, np. w Rudzie Śląskiej, Rybniku i Chorzowie.

Pomnik Powstańców Śląskich Katowice ciekawostki atrakcje zabytki
Pomnik Powstańców Śląskich. Katowice ciekawostki

11) Pomnik Powstańców Śląskich stoi na Alei Wojciecha Korfantego i został zbudowany w 1967 roku. Trzy orle skrzydła symbolizują trzy powstania śląskie z lat 1919–1921. To jeden z symboli Katowic.

12) Katowicki Spodek (Aleja Korfantego 35), to hala widowiskowo-sportowa zbudowana w latach 1964–1971. Może pomieścić 11,5 tys. osób. Jego stalowa kopuła waży 100 ton.

katowicki Spodek Katowice ciekawostki atrakcje zabytki
Katowicki Spodek wielu osobom przypomina kształt UFO

13) Muzeum Śląskie (Katowice, ul.Tadeusza Dobrowolskiego 1) powstało w 1929 roku. Po wybuchu II wojny światowej nie działało aż do 1984 r. Są tu m.in. kolekcje polskiego malarstwa (Matejko, Gtottger, Wyspiański, Malczewski).

14) Wśród muzeów znajdujących się w Katowicach, warto też wymienić m.in. Muzeum Historii Katowic, Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów (ul. Panewnicka 76).

15) Archikatedra Chrystusa Króla (ul. Plebiscytowa 49a) zbudowano w latach 1927–1955. Budowę przerwano podczas II wojny światowej. Kopuła katedry ma 64 metry wysokości, choć w pierwotnych planach miała być wyższa o 38 metrów, na co nie zgodziły się władze PRL-u. W 2003 r. wizerunek katedry znalazł się na znaczku Poczty Polskiej.

katedra Katowice ciekawostki atrakcje zabytki
Archikatedra w Katowicach. Foto: Christophorus ex Silesia / cc-by sa 4.0

16) Kinoteatr Rialto (ul. św. Jana 24) zbudowano w 1912 roku. Była tu sala projekcyjna na 800 miejsc (potem ją powiększono). Rialto, to obecna nazwa, ale w swej historii miała ich kilka.

17) W Katowicach jest szereg zakładów, m.in. huta żelaza Baildon założona w 1823 roku, kopalnie węgla kamiennego: Staszic (od 1964 r.), Wieczorek (od 1882 r.) i Wujek (od 1899 r.). Kopalnia Murcki działała już w XVII wieku.

18) Przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach stoi zabytkowa wieża ciśnień. Zbudowano ją w latach 1911−1912, ma 68 metrów wysokości.

19) W 1993 r. przy pl. Bolesława Chrobrego w Katowicach odsłonięto pomnik konny Józefa Piłsudskiego. Stoi przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Teatr Wyspiańskiego Katowice ciekawostki atrakcje zabytki
Teatr Wyspiańskiego. Katowice ciekawostki

20) Rynek, to jeden z głównych placów Śródmieścia Katowic. Zabudowania istniały tu od połowy XIX wieku, choć już od XVI w. był tu lokalny węzeł komunikacyjny. W W PRL-u wszystkie wyburzono i postawiono nowoczesne budowle. W skład rynku wchodzą trzy place: Kwiatowy, Teatralny i Obrońców Katowic. Jeżdżą po nim tramwaje.

21) W Katowicach są dwa rezerwaty przyrody: Las Murckowski (utworzony w 1953 roku, ma 100 ha powierzchni) i Ochojec (utworzony w 1982 roku, ma blisko 26 ha powierzchni).

Katowice ciekawostki

22) Najwyższym budynkiem Katowic jest oddany do użytku w 2003 r. biurowiec Altus. Ma 30 kondygnacji i 125 metrów wysokości.

23) Najwięcej mieszkańców Katowice miały w 1987 roku – ponad 368 tysięcy. Przypomnijmy, obecnie maja ok. 300 tysięcy.

24) W Katowicach działa kilkadziesiąt klubów i stowarzyszeń sportowych. Klub piłki nożnej GKS Katowice został założony w 1964 roku. Jego stadion znajduje się przy ul. Bukowej 1, ma ponad 9,5 tys. miejsc siedzących. To obiekt przeznaczony wyłącznie do meczy piłkarskich.

GKS Katowice stadion ciekawostki atrakcje zabytki
Trybuny stadionu GKS Katowice

25) Na obszarze Katowic jest kilkadziesiąt zbiorników wodnych, o łącznej powierzchni 203 ha.

26) W Katowicach jest Dolina Trzech Stawów – kompleks rekreacyjno-sportowy. Zajmuje 86 ha powierzchni, z czego 9 ha, to woda.

27) Międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice (Katowice Airport) otwarto w 1966 r. Wieś Pyrzowice leży 45 km od Katowic.

Katowice ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ruda Śląska
> Rybnik
> Piekary Śląskie

otyłość dziecka otyłe dziecko sen Poprzedni post Sen i otyłość dziecięca
karykaturzysta na wesele karykatury atrakcje wesele Następny post A może ślub i wesele w czwartek?